TVARUMAS IR ŽIEDINĖ EKONOMIKA - NAUDA GAMTAI IR ŽMOGUI

TVARUMAS IR ŽIEDINĖ EKONOMIKA: NAUDA – VERSLUI, GAMTAI, ŽMOGUI, PLANETAI

Tvarumas ir žiedinė ekonomika – naujienų portalo „Šiaulių kraštas“ straipsnyje kalbintas Povilas Grakauskas, Ergolain baldų gamyklos vadovas, dalinasi keliomis tvariomis idėjomis, kurias vysto Ergolain. Kartu su tvaria produkcija, naujuoju stalu BE GREEN ir nešdami GREENLAIN požiūrio žinutę,  klientus kviečiame judėti tvaresnės ateities link.

 

Kai kada suktis ratu yra visais požiūriais naudingiau, nei žengti vien tik pirmyn, nesidairant atgal ar į šalis. Būtent šiuo sukimosi ratu principu yra paremta žiedinė ekonomika. Linijinės ekonomikos modelis yra „imk, gamink, išmesk“, o žiedinė ekonomika kviečia: tvariai projektuok gaminį, suteik galimybę remontuoti, darniai vartok, remontuok, pakartotinai naudok, perdirbk arba vietoje naujo gaminio įsigijimo siūlyk nuomos, skolinimo, dalijimosi paslaugas. Ne vieną žiediškumo projektą vykdo ar atskirų žiedinės ekonomikos elementų savo veikloje yra įsidiegusios ir Šiaulių krašte veikiančios verslo įmonės.

Ergolain-Greenlain-Tvarumas-Žiedinė-ekonomika

Žiedinė ekonomika: sąmoningumo daugiau, bet iki tobulybės – ilgas kelias

Žiedinė ekonomika padeda sutaupyti išteklių įvairiuose lygmenyse, o taip pat ir sumažinti gamybos procese išsiskiriančių šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį – naudos gauna verslas, gamta, žmogus ir visa planetos ekosistema. Daugiau kaip prieš metus Europos Komisija pristatė naują žiedinės ekonomikos veiksmų planą, jame akcentuojama tvaresnis produktų dizainas, atliekų kiekio mažinimas bei piliečių įgalinimas (pvz., „teisė į remontą“). Tuo tarpu atsakingo verslo pozicijas užimančios įmonės jau ne vieneri metai žengia tvarumo kryptimi.

Ergolain tvarumo kryptis GREENLAIN: Tvarumo siekiama jau gaminių projektavimo etape

Trečią dešimtmetį Šiauliuose veikiančioje „Ergolain“ įmonių grupės ergonominių baldų gamybos įmonėje susidarančių atliekų klausimas sprendžiamas net keletu būdų. Pasak Ergolain baldų gamyklos direktoriaus Povilo Grakausko, įmonės veikloje susidaro tiek buitinės, arba mišrios, komunalinės atliekos, tiek ir plastiko, kartono atliekos, o taip pat pjuvenos, plokščių atraižos ir nedidelė dalis cheminių atliekų, ar jų pakuočių. Tvarumo siekiama jau gaminių projektavimo etape.

„Esame sukūrę gaminių seriją, kurios detalės yra maksimaliai gerai išdėliotos ant ruošinių, dėl to gamybinio proceso metu susidaro minimalus atraižų kiekis. Nebenaudojamus plokštės dekorų likučius naudojame minkštų baldų gamybai, taip sumažindami išmetamų atliekų kiekį. Be to, sugrąžiname atgal skiediklių tarą tiekėjams, iš jų vėl gauname skiediklius, taip mažindami šalinamų užterštų pakuočių kiekį“, – pasakoja P. Grakauskas.

Jis taip pat atkreipia dėmesį, kad plokštės atraižas įmonė perduoda tik tiems atliekų tvarkytojams, kurie nelaidoja jų į sąvartyną. Tokiose įmonėse atraižos yra susmulkinamos, paruošiamos naujų plokščių gamybai ir gali būti, kad po tam tikro laiko jos sugrįžta į įmonę naujų plokščių pavidalu.