Biofilinis dizainas | Ergolain.lt

Biofilinis dizainas

Net 54% žmonių populiacijos gyvena urbanistinėje – žmonių sukurtoje aplinkoje. Uždarose patalpose praleidžiame didžiąją dalį dienos, o tai neigiamai veikia mūsų fizinę bei psichologinę sveikatą. (Kaitlyn Gillis, 2018)

Gamtos poreikis, galbūt, ne visų atpažįstamas kasdieninėse rutinose, tačiau yra biologiškai užprogramuotas ir visuomet išliks svarbus žmonių fizinei, psichologinei sveikatai ir gerovei. Biofilinis dizainas interjere kviečia atliepti šį poreikį esant biure, parduotuvėje, kavinėje ar restorane. Galbūt trumpa kavos pertraukėlė šio tipo interjere neprimins tikros iškylos miške, tačiau tinkamai sukurta aplinka leis pajausti dalį privalumų, kuriuos sukuria buvimas gamtoje.

Ergolain_PC @EUROPA ,,DIALOGAI''
Biofilinio dizaino elementai Ergolain projekte ,,Dialogai''

BIOFILINIS DIZAINAS

Tai yra interjero bei eksterjero konceptas, kuriame gausu natūralios gamtos elementų. Terminą „biofilija“ pirmasis sugalvojo psichologas Ericas Frommas 1964, o vėliau išpopuliarino biologas Edwardas Wilsonas (Biophilia, 1984). Terminas kilęs iš graikų kalbos žodžių, reiškiančių „gyvenimas“ ir „meilė“ pažodinis vertimas „gyvenimo meilė''.

 

ŽALIŲJŲ ERDVIŲ REIKIA LABIAU NEI BET KADA

Tyrimai parodė (1991), kad natūralios aplinkos patirtis atkuria emocinę būseną, o įtampa, nerimas, pyktis, nuovargis mažėja esant sąlyčiui su gamtos elementais. Reakcijos sukeltos ryšio su gamta atpalaiduoja raumenis, taip pat mažina kraujospūdžio ir streso hormono (t. y. kortizolio) kiekį organizme (Park , 2009) 2019 m. atliktas reikšmingas tyrimas parodė, kad vaikai Danijoje, kurie buvo paveikti daugiau žalumos, vėliau turėjo 55% mažiau psichinės sveikatos problemų, palyginti su tais, kurie nebuvo veikiami gamtos. Kiti tyrimai parodė, kad augalai gali sumažinti stresą, padėti susikaupti ir net pagerinti imunitetą.

 

Biofilinis dizainas palaiko žmogaus kognityvines funkcijas ir skatina teigiamą ir tvarią žmonių ir natūralios aplinkos sąveiką. Poilsio pertraukėlės žaliose erdvėse skatina produktyvumą bei pozityvų požiūrį į aplink mus esančia aplinką ir dienoje pasitaikančius įvykius. Stiprūs ryšiai su gamta leidžia kognityvinėms funkcijoms pailsėti. Dėl to mūsų gebėjimas atlikti tikslingas užduotis tampa geresnis ir gebame lengviau susikoncentruoti.

Biofilinio dizaino elementas Ergolain projekte ,,Helis'' (akustinė siena medžio lapų motyvais)

KAS SUKURIA BIOFILINIO DIZAINO APLINKĄ?

Pagrindinis veiksnys kuriant aktyvią ir sveiką aplinką yra gyvybingumo skatinimas pasitelkiant erdvės dizainą.

  • Žaliosios zonos biuruose dažniausiai skirtos poilsiui ir pertraukėlėms darbo metu. Žalia spalva dominuoti gali ne tik naudojant augaliją ar dirbtinius augalus, bet ir dažant sienas ar integruojant šios spalvos medžiagas baldams aptraukti. Žalia spalva kuria balansą ir harmoniją, greičiau atstato regėjimą nuo žalingos ekranų šviesos, ji taip pat mažina stresą, skatina produktyvumą bei nuteikia optimistiškai.
  • Natūralios gamtos sąsajas kuria įvairūs elementai kaip dideli langai su sklindančia šviesa, baldai su natūralaus medžio detalėmis ar kitų gamtoje paplitusių medžiagų naudojimas, pavyzdžiui natūralus akmens, smėlio.
  • Įdomu ir tai, kad gamtos sąsajas kuria ir netiesioginiai elementai, kaip – formos. Geometrinės ar netaisyklingos formos pasikartojančios ir mums atpažįstamos gamtoje taip pat yra Biofilinio dizaino sudedamoji dalis.

 

Nuolatinė sąveika su gamtos elementais užtikrina, jog ateities kartos išlaikys ryšį su gamta. Glaudus ar ne žmonijos ryšys su gamta taip pat nulems ar mūsų ekosistema ir toliau klestės ir ar mūsų gyvenimo būdas bus tvarus ir palankus aplinkai.

Daugiau biofilinio dizaino pavyzdžių Ergolain biuro, Horeca ir viešųjų erdvių projektuose

rgolain_VILNIUS OUTLET @Gintautas Rapalis (2)
Ergolain_VILNIUS OUTLET @Gintautas Rapalis
Ergolain_HELIS @Leonas Garbačauskas nuotr
Ergolain_THERMO FISHER @Kęstutis Jonaitis (2)
Ergolain_DANSKE BANK @Leonas Garbačauskas